MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA

 

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza istnieje od 2003 roku, kiedy to Dyrekcja szkoły i Prezes OSP Lucent – Technologies (obecnie Alcatel – Lucent) zdecydowali o powołaniu w Zespole Szkół nr 14 Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Celem jest przygotowanie dzieci do przyszłej pracy społecznej na rzecz ochrony przeciwpożarowej i ewentualnej służby w szeregach PSP oraz OSP.

 

Zajęcia mają pobudzić zainteresowanie społeczną służbą ratowniczą, pozwolić na realizację potrzeb w zakresie kontaktów z rówieśnikami, rozwijanie potrzeby działania na rzecz lokalnej społeczności. Program stanowi jednocześnie element edukacji młodzieży do bezpieczeństwa powszechnego. Pozwala poznać niektóre z zagrożeń i przygotować do przeciwdziałania im, a także współdziałania w usuwaniu ich skutków.

 

Organizacja Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych służy wychowaniu i przygotowaniu młodzieży do pracy dla dobra Ojczyzny, w szczególności do ochrony środowiska, dorobku kulturalnego i materialnego przed pożarami, klęskami żywiołowymi i nagłymi zagrożeniami.

Sposobić ma także w przyszłości do działalności w zespołach ratowniczych.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza po raz pierwszy w zawodach wystąpiła w 2004 roku i od tego czasu osiąga wiele sukcesów na arenie miejskiej, wojewódzkiej, krajowej, ale i także międzynarodowej.

Od 5 lat drużyna chłopięca jest nieprzerwanie mistrzem województwa a dziewczęca plasuje się zawsze na podium. Do tej pory uczestniczyła w czterech z rzędu mistrzostwach Polski, reprezentując nie tylko szkołę, ale również miasto Bydgoszcz. Jest to duży wyczyn, ponieważ żadne inne większe miasto nie przechodzi eliminacji w swoim województwie, jak również żadna miejscowość nie reprezentowała swojego województwa w kolejnych zawodach ogólnopolskich. Za każdym razem osiąga w nich coraz lepsze wyniki, czego dowodem jest 6 miejsce dziewcząt w 2013 roku. Dzięki współpracy z OSP i Zarządem Miejskim nasi uczniowie uczestniczyli w zawodach w Austrii i Niemczech, wygrywając jako goście konkurencje w swojej kategorii.

 
Te wszystkie sukcesy odnieśliśmy niewątpliwie dzięki wielkiemu zaangażowaniu zarówno druhów, młodzieży jak i nauczycieli naszej szkoły.

Nasza młodzież trenuje na terenie Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Glinki oraz na stadionie Chemika. W okresie wakacyjnym młodzież wyjeżdża na obóz szkoleniowy i zlot MDP.

MDP uczestniczy także w konkursach, jak np. plastycznym, wiedzy pożarniczej, czy turniej halowej piłki nożnej. Bierze czynny udział w różnego rodzaju festynach na terenie szkoły, gdzie dzielimy się naszą wiedzą i umiejętnościami pożarniczymi.

 

 

Dodatkowe informacje