MUZYCZNA BYDGOSZCZ BEZ TAJEMNIC

W środę 17 lutego b.r. w ramach realizowanego przez nas projektu „Muzyczna Bydgoszcz bez tajemnic” odwiedziłyśmy Filharmonię Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego. Wizyta ta pozwoliła nam zapoznać się z tą instytucją od kulis.
W kawiarence powitała nas pani Karolina, która była naszym przewodnikiem po zakamarkach Filharmonii. W pierwszej kolejności udałyśmy się do małej sali koncertowej tzw. sali kameralnej, gdzie odbywają się koncerty dla najmłodszych słuchaczy, audycje dla młodzieży oraz muzyczne poranki dla seniorów.
Kolejnym punktem było foyer – obszerny reprezentacyjny hol na piętrze Filharmonii. Jego ściany zdobi kolekcja gobelinów oraz liczne popiersia i rzeźby, nierzadko wykonywane na specjalne zamówienie Filharmonii Pomorskiej. W miejscu tym odbywają się również koncerty muzyki kameralnej.


Z foyer przeszłyśmy do dużej sali koncertowej, gdzie można wysłuchać koncertów symfonicznych. Sala ta przeznaczona jest dla prawie tysiąca słuchaczy, wyposażona w koncertowe organy oraz estradę z zapadnią do transportu dużych instrumentów, takich jak na przykład fortepian lub kotły. Sala koncertowa charakteryzuje się doskonałą akustyką i dlatego w jej wystroju nie może zostać zmienione nic, co na walory akustyczne mogło by wpłynąć niekorzystnie. Pani Karolina przypomniała nam zasady koncertowego savoir-vivre’u.
W następnej kolejności udałyśmy się na zaplecze, gdzie mogłyśmy zobaczyć garderoby muzyków oraz pomieszczenia przeznaczone dla inspicjenta, których okienka znajdują się nad estradą sali koncertowej.
Ciekawostkę stanowiła dla nas informacja, że pod gmachem Filharmonii znajdują się schrony, które aktualnie służą za magazyn i na szczęście nigdy nie musiały być wykorzystane zgodnie ze swym przeznaczeniem. Na koniec otrzymałyśmy upominki w postaci folderów na temat Filharmonii Pomorskiej oraz płyt z muzyką Fryderyka Chopina.
Na koniec naszej wyprawy wykonałyśmy wspólnie koncert na muzycznym placu zabaw w pobliżu Filharmonii.

 

ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII


Dobrawa Górna
Martyna Kabat
Laura Stojaczyk
klasa II D

Dodatkowe informacje