DEMOS KRATOS

8 stycznia dziesięcioro trzecioklasistów gościło w ratuszu, aby uczestniczyć w dyskusji nt. konstytucji, prawa oraz zagrożeń. Było to pierwsze z trzech spotkań w ramach projektu „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna”. Po wprowadzeniu historycznym, odpowiedziach na pytania radnego Lecha Zagłoby – Zyglera, odbyła się krótka debata.

Młodzież odpowiadała na pytania: Czy uważasz, że prawo w naszym kraju jest przestrzegane? Kto stoi na straży Konstytucji w Polsce? Czy uważasz, że totalitaryzm ma szansę kiedyś znów pojawić się w polskiej przestrzeni publicznej? Co bardziej cenisz: demokrację czy może jakąś inną formę rządów? Czy uważasz, że zachowania rasistowskie w Polsce  w ostatnim czasie nasiliły się czy osłabły? Dlaczego co jakiś czas w historii różne niebezpieczne „izmy” stają się popularne? Czy wśród młodzieży Konstytucja ma jakieś znaczenie? Co byłbyś w stanie poświęcić w obronie demokracji?
A co Wy na ten temat myślicie?

Dziękuję za godne reprezentowanie naszej szkoły: Weronice Okońskiej (3cg), Emilii Sobieralskiej (3ag), Michałowi Balcerkowi (3ag), Maciejowi Brózdowskiemu (3ag), Mateuszowi Kamińskiemu (3bg), Kacprowi Kozłowskiemu (3ag), Gracjanowi Lampka (3dg), Konradowi Sarnowskiemu (3dg), Szymonowi Waszakowi (3dg), Mikołajowi Domagalskiemu (3dg).
Izabela Siegert