PROJEKT "SZKOŁA OTWARTA I TOLERANCYJNA"

Inauguracja bydgoskiego projektu „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna” (SOIT) odbyła się  16 listopada w Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Dzień nie był przypadkowy. Od 1995 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło właśnie 16 listopada Międzynarodowym Dniem Tolerancji. Podczas konferencji wręczono m.in. nagrody w konkursie „Mapa Tolerancji”.
Z 336 haseł, które wpłynęły do organizatorów, definicja tolerancji stworzona przez Maksymiliana Bąka, ucznia klasy VI b naszej szkoły, zajęła II miejsce.  GRATULUJEMY!!!
Losowano również kultury, które każda ze zgłoszonych szkół zaprezentuje w czasie Festiwalu Kultur 30.05.2018 r. My wylosowaliśmy kulturę japońską. Jeżeli macie jakieś pomysły na zaprezentowanie stoiska naszej szkoły, prosimy o zgłoszenie do wychowawców.
Nasza placówka już uczestniczy (lub będzie uczestniczyć) w szeregu imprez zaproponowanych przez koordynatorów projektu.
Oto plany na I semestr:

1.    Tolerancyjna Lista Przebojów – przekazujecie co miesiąc propozycje filmów, książek, piosenek, gier czy działań promujących ideę tolerancji i równości między ludźmi. Organizatorzy przygotowują film. Po ukazaniu się czterech odcinków, uczniowie ze wszystkich szkół podejmą decyzję, które siedem propozycji znajdzie się w finałowym notowaniu.
2.     „Grajmy w zielone” – konkurs recytatorski dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
3.    „Wszyscy ludzie są równi” – indywidualny konkurs plastyczny dla uczniów do 10 roku życia.
4.    Akcja „Długopisowy Przyjaciel” – wymiana listów między uczniami różnych szkół.
5.    Mapa Tolerancji II – fizyczna mapa Bydgoszczy, na której zaznaczone zostaną obiekty, charakteryzujące  się wysokim stopniem tolerancji i otwartości na różnorodność. Osobne kolory odpowiadać będą poszczególnym typom tolerancji (np. wobec ras, płci, stopnia niepełnosprawności, poglądów itp.). Na Wasze propozycje miejsc  wraz z krótkim uzasadnieniem czekam do 26.01. 2018 r.
6.    Rada Jedi – debata dla uczniów do 10 roku życia na temat sposobów radzenia sobie z przejawami nietolerancji. W debacie uczestniczyć będzie maksymalnie 8 szkół (po 6 uczniów z każdej z nich). Przedstawiciel każdej ze szkół zaprezentuje 6 przygotowanych wcześniej pomysłów na to, jak wyeliminować z codziennego życia dwóch mrocznych lordów Sith: Lorda Xenophobusa i Lorda Nietolerantusa. Trzech uczniów z drużyny weźmie udział w dyskusji, wypracowującej wspólne stanowisko. Kolejnych dwóch reprezentantów szkoły wystąpi w konkursie na najlepszy kostium Jedi. Każdy z sześciu Rycerzy Jedi z danej szkoły wymyśla sobie własne imię, nazwę planety, z której pochodzi i posiadane moce. Każdy uczeń, który spełni powyższe warunki otrzyma pamiątkowy upominek. Chętne osoby prosimy o zgłaszanie się do mnie za pośrednictwem wychowawców do 22.12.2018 r.
Ponadto przez cały rok będzie dostępna tablica (Bydgoski Hyde Park), na której prezentowane będą hasła (pierwszym z nich była „szkoła otwarta i tolerancyjna”), a wszyscy (uczniowie, nauczyciele, rodzice) zapisują, rysują co chcą. Warunkiem funkcjonowania tablicy jest zakaz publikowania na niej haseł obrażających drugiego człowieka, bądź godzących w czyjeś prawa.
PRZY OKAZJI SKŁADAM PODZIĘKOWANIA WSZYSTKIM NAUCZYCIELOM, UCZNIOM , KTÓRZY AKTYWNIE WŁĄCZYLI SIĘ W OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TOLERANCJI.

ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII
Izabela Siegert (szkolny koordynator projektu SOIT)