KAMPANIA SPOŁECZNA Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA BIAŁEJ LASKI "JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!”

15.10. przypada Dzień Białej Laski. Chcemy, aby wszyscy w naszej szkole dowiedzieli się, w jaki sposób pomagać osobom niewidomym lub niedowidzącym. Prosimy obejrzyjcie filmik, który przybliży, w jaki sposób pomagać.


Zamieszczamy również list od waszego rówieśnika z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Bydgoszczy.

Bydgoszcz,15 października 2017 roku

Drogie Koleżanki i Koledzy!

 


Piszę do Was w imieniu moich koleżanek i kolegów z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr1 w Bydgoszczy. Jesteśmy uczniami niewidomymi i słabowidzącymi w różnym wieku, uczęszczającymi do szkół w tej placówce. Pierwszy list napisałem do Was trzy lata temu. Dotarł on do szkół województwa kujawsko-pomorskiego, bo najwięcej osób w mojej szkole jest z tego regionu. Doszliśmy do wniosku, że pora pomyśleć o uczniach pochodzących z dalszych terenów. Pragniemy zwiększyć grono naszych przyjaciół, więc list wysyłamy w tym roku jeszcze do szkół z województw: zachodnio-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.
Do "Ośrodka" trafiamy w różnym wieku, gdyż problemy ze wzrokiem pojawiają się u każdego w innym czasie i z wielu przyczyn. Tutaj uczymy się pisma punktowego, które jest oparte na systemie Louisa Braille'a (to on je wymyślił), chociaż coraz częściej sięgamy po komputery i laptopy. Specjalne klawiatury dla osób niewidomych sprawią, że będziecie mogli przeczytać nasz list w czarnym druku. Uczymy się wykorzystując wiele innych specjalnych przystosowań. Współczesne wynalazki bardzo ułatwiają osobom z problemami wzrokowymi naukę i kontakt ze światem.
W „Ośrodku” prowadzimy aktywne życie. Jeździmy na rowerach, gramy w kręgle, pływamy, tańczymy, chodzimy do kina, muzeum, korzystamy z audiodeskrypcji, a niektórzy nawet grają w teatrze. Mamy tutaj wielu tyflopedagogów, nauczycieli, wychowawców, rehabilitantów i rewalidantów. Pod ich okiem uczymy się samodzielności, pokonujemy swoje ograniczenia. Osoby, które nie są z Bydgoszczy, mieszkają w internacie znajdującym się w Ośrodku. Kończymy różne typy szkół i zdobywamy zawody np. masażysty, a od września kelnera! Zdajemy też maturę. Z powodzeniem kończymy studia. W „Ośrodku” zaczynamy wierzyć w siebie i to chyba jest najmocniejsza strona naszej szkoły.
Jak już pisałem wcześniej, w naszej szkole mamy wiele koleżanek i kolegów, z którymi uczymy się i spędzamy wolny czas. Martwimy się, co będzie, kiedy skończymy szkołę, czy będziemy mogli żyć dalej tak aktywnie jak tutaj. Trochę się obawiamy, co nas spotka, bo jesteśmy niewidomi, niektórzy słabowidzący. Będzie nam wówczas potrzebna Wasza pomoc. Po powrocie do swojej miejscowości, każdy z nas zostanie sam ze swoimi problemami i może powie: Proszę, „Zobacz mnie, ja Ciebie nie mogę".
W poprzednich listach zwracałem się z prośbą o przybliżenie problemów osób niewidomych i zrozumienie ich sytuacji, czyli zauważenie, że w otoczeniu istnieją ludzie, którzy inaczej postrzegają świat. W wielu szkołach, w miesiącu październiku poprzednich lat, przeprowadzono bardzo ciekawe zajęcia i spotkania, między innymi o tym, jak pomagać. Postanowiliśmy więc ponownie zwrócić się do Was. Poświęćcie nam parę minut 15 października. Porozmawiajcie z kolegami, nauczycielami, rodzicami o możliwościach i potrzebach osób z dysfunkcją wzroku w Międzynarodowym Dniu Białej Laski.


Adam i Inni Uczniowie
Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej
w Bydgoszczy

Dodatkowe informacje