Puchar Tymbarku: Rewelacyjny występ Tęczy w Wielkim Finale!

Mistrz województwa Kujawsko-pomorskiego w kategoriach U-10 oraz U-12 – UKS Tęcza Bydgoszcz – z powodzeniem rywalizował w Turnieju „Z podwórka na stadion” o Puchar Tymbarku. Zespoły prowadzone przez trenerów Szymczaka, Ludkę i Araszewskiego zajęły 4. miejsce w kategorii U-10 oraz 13. lokatę w kategorii U-12.

Aby awansować do finału ogólnopolskiego w Warszawie bydgoska Tęcza przeszła eliminacyjne sito i wygrała w kwietniu finał wojewódzki rozgrywany w Świeciu, pokonując po drodze odwiecznych rywali i Mistrzów Polski Szóstkę Inowrocław. Warto podkreślić, że był to pierwszy raz w historii, kiedy udało się bydgoszczankom zwyciężyć w dwóch kategoriach wiekowych U-10 i U-12, a Tęcza była jednym z zaledwie kilku klubów w Polsce, które mogły się poszczycić takim rezultatem.

Finał ogólnopolski w Warszawie to już niesamowite emocje, ogromne doświadczenia, łzy szczęścia po zwycięstwach i smutek po porażkach, a przede wszystkim fantastyczne przeżycia i możliwość spotkania najlepszych trenerów i zawodników w historii polskiej piłki.U-10 – Faza grupowa

W kategorii U-10 Tęcza trafiła do bardzo silnej grupy, w której udało się wygrać 2 mecze i raz zremisować, co ostatecznie dało 2. miejsce i awans do ćwierćfinału.

Tęcza 5-2 Junior Krzeszowice (Małopolska)
Tęcza 1-1 SMS Łódź (Łódzkie)              
Tęcza 4-0 UKS 10 Łomża (Podlaskie)                   

1.SMS Łódź                 3     7      17:2

2.Tęcza Bydgoszcz      3      7      10:3

3.Junior Krzeszowice    3     3       8:13

4.UKS 10 Łomża          3      0       2:19

U-10 Faza pucharowa

W ćwierćfinale bydgoski zespół trafił na mistrza województwa zachodniopomorskiego Olimpię Szczecin, która wygrała wszystkie mecze w swojej grupie i z dorobkiem bramkowym 20:0 zameldowała się w 1/4 finału z Tęczą. Młode bydgoszczanki nie przestraszyły się bardziej doświadczonych rywalek i po remisie 0:0, a następnie serii rzutów karnych awansowały do kolejnej rundy. Małe Tęczówki wspierał osobiście w tym meczu prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek, który z bliska obserwował konkurs jedenastek. Wygrany pojedynek ze Szczecinem oznaczał, że bydgoszczanki znalazły się w pierwszej czwórce!

Po wyczerpującym meczu ze Szczecinem, w półfinale Tęcza trafiła na Beniaminka Krosno, który do tej pory podobnie jak Szczecin również wygrał wszystkie spotkania z bilansem bramkowym 32:1. Ostatecznie mimo ogromnej determinacji i walki Tęcza przegrała z zespołem z Krosna 0:4 i musiała zadowolić się udziałem w meczu o 3 miejsce, w którym ponownie spotkała się z SMS Łódź. Tym razem lepsze okazały się łodzianki, które wygrały 4:0, co oznaczało, że Tęcza zakończyła udział w turnieju na wysokim 4. miejscu, a w końcowej klasyfikacji pierwsze miejsce zajął zespół KKS Katowice, który po rzutach karnych pokonał Beniaminka Krosno. Warto jednak dodać, że mecz o 3. miejsce oglądał trener reprezentacji Polski Adam Nawałka i tuż po meczu, dodawał dziewczynom otuchy i gratulował wspaniałej postawy, a zawodniczki mogły zrobić sobie z nim zdjęcie i zebrać autografy co z pewnością zapamiętają do końca życia!

U-12 – Faza grupowa

Z kolei starszy zespół Tęczy trafił do grupy z faworytem turnieju – mistrzem Wielkopolski – Ka4 Respect Krobia. Mimo ambitnej walki bydgoszczanki zajęły trzecie miejsce odnosząc jedno zwycięstwo i ponosząc dwie porażki, w tym jedną w ostatniej sekundzie z zespołem z Wojborza.

Tęcza 1-2  ZS Wojborz (Dolnośląskie)      
Tęcza 0-7 Ka4 Respect Krobia (Wielkopolska)            
Tęcza 1-0  Stilon Gorzów  (Lubuskie)

1.Ka4 Respect Krobia     3    9     12:1

2.ZS Wojborz                  3     6     7:5

3.Tęcza Bydgoszcz         3    3      2:9

4.Stilon Gorzów               3     0     1:7
 

U-12 – Faza pucharowa

Trzecie miejsce sprawiło, że bydgoszczanki zagrały o miejsca 9-16. Ostatecznie po dwóch zwycięstwach i jednej porażce Tęcza zajęła 13 miejsce w rozgrywkach. Dodać jednak należy, że dziewczyny szczególnie drugiego dnia pokazały pełnię swoich możliwości oraz przede wszystkim charakter i ambicję co zdecydowało o dobrych wynikach.

Tęcza 0-1 SP Samborowo
Tęcza 2-0 SP Rosochate
Tęcza 0-0 SP Biała Nyska  k. 2-1

Fantastyczne przeżycia

Perfekcyjnie zorganizowana, czterodniowa impreza zakończyła się Wielkim Finałem na Stadionie Narodowym z udziałem najlepszych drużyn zarówno wśród chłopców, jak i dziewczynek. Finał, który był transmitowany na żywo przez Telewizję Polsat był niesamowitym przeżyciem dla wszystkich uczestników, a udział i możliwość spotkania gwiazd polskiej piłki to wrażenia bezcenne. Po Pucharze Tymbarku mieliśmy również okazję zwiedzić Stadion Narodowy oraz śledzić zmagania Arki Gdynia i Lecha Poznań w finale Pucharu Polski, a od organizatorów otrzymaliśmy pamiątkowe szaliki. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia, zwarci i gotowi do dalszej pracy, by w przyszłym roku znów wybrać się na piłkarskie święto w Warszawie.

Szczególne podziękowania należą się zawodniczkom za serce pozostawione na boisku, ale również rodzicom za pozytywny i kulturalny doping oraz motywowanie i wspieranie zawodniczek zarówno przed jak i na turnieju. Wielkie słowa uznania należą się również firmie Tymbark oraz PZPN za możliwość rywalizacji z najlepszymi drużynami w Polsce. Dodajmy, że tylko w kategorii dziewcząt wzięło udział blisko 100 000 dzieci!

Skład Tęcza U-10:

Wiktoria Wojciechowska, Martyna Sulecka, Emilia Sobierajska, Nadia Wosik, Natalia Górko, Alicja Brzószczyk, Natalia Placek, Natalia Jamrozik, Zuzanna Czapiewska, Joanna Gorzycka.

Skład Tęcza U-12:

Wiktoria Marciniak, Martyna Kujawa, Zofia Szulakowska, Maja Czerwińska, Gabriela Waszczuk, Dominika Radziwon, Sara Harwig, Jagoda Rachuba, Roksana Kozłowska, Wiktoria Rucińska

Trenerzy: Patryk Szymczak, Michał Araszewski, Mikołaj Ludka

Po turnieju powiedzieli:

Zbigniew Boniek: Największą wartością tego Turnieju jest popularyzacja piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży. Ci, którzy grają dobrze, mogą dodatkowo dzięki tym rozgrywkom odwiedzić nowe miejsca, pojawić się może pierwszy raz w Warszawie, otrzymać wartościowe nagrody. Taka impreza pokazuje, że piłka i rywalizacja to są pozytywne emocje i staramy się zaszczepić wśród naszych dzieci, żeby uprawiały sport, bo wychowanie w duchu aktywności fizycznej jest absolutnie potrzebne.

Marcin Dorna (selekcjoner reprezentacji U-21): Na pewno jest to duża wartość selekcyjna, bo obserwacja tak wielu młodych piłkarek i piłkarzy na tle innych, najlepszych w Polsce, to doskonały przegląd zawodników, którzy mogą w przyszłości stanowić o sile reprezentacji Polski, a historia tego Turnieju pokazuje, że tak właśnie się działo. Dodatkową wartością jest też kontakt tej piłki u podstaw piramidy z piłką profesjonalną. Na stadionie PGE Narodowym mamy kolejno mecze zespołów dziecięcych, a potem finał Pucharu Polski. To też dowód na to, jak blisko jest z podwórka na stadion.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ Z WYDARZENIA

Dodatkowe informacje